петък, 14 февруари 2014 г.

Най-важната съставка на връзката


Хора във връзка
Обичам да се разхождам по улицата и да наблюдавам хората. Млади и стари, хванати за ръка вървят един до друг, един пред или зад друг. Гледат се с погледи пълни с любов, благодарност или пък с досада. Смеят се заедно, мълчат си или си говорят разпалено. Хора във връзка един с друг. 

И се запитах кое прави възможна връзката ни с другия? 

Коя е най-първата съставка, за да се случи свързването ни един с друг? 

Преди да се свържем един с друг е необходимо да се срещнем. Да се срещнем в подходящия момент, да ни се случи онази синхронност, в която взаимно да се разпознаем и припознаем, да сме готови да се видим и да проявим любопитство един към друг. В противен случай се случва онова разминаване, за което просто няма какво да се направи.  
Когато само аз срещна теб или само ти мен, може да се случи заблудата за срещата. Това, че аз копнея да ти се обадя, да те видя и да споделям живота си с теб, може да се окаже без никаква връзка с това, за което ти копнееш и искаш. Даже напротив. 

Работата е там, че няма нищо задължително нито за мен, нито за теб. Всичко е по желание и когато това желание липсва в теб (поради каквито и да е субективни или обективни причини), връзката няма как да се случи. Ти няма да отговориш на моите желания и нужди, на моите копнежи за свързване и споделеност само защото аз съм те избрала. И това е твое право.  

Ако избера да страдам за това, че сме се разминали, това е лично мой избор, за който ти не си отговорен, независимо дали ми харесва или не. Защото ти си избрал друго или друг в момента, избор който не съм аз. Всичко, което мога да направя е да приема твоя избор, да го изстрадам и да се науча да живея с него. И да продължа напред. 

Защото да не се срещнем и разминем сега е пълна с възможности ситуация. Пред нас е цяла вселена от възможности да осъществим други срещи и да срещнем онези или онзи, за които сме готови и които са готови за нас. 

Или просто да продължим напред сами. 
Към следващата среща.



понеделник, 10 февруари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 8

Бъдете благодарни, за да сте щастливи


Ден 8 – Бъдете благодарни! 

Благодарността често е посочвана като най-краткия път към щастието. Защо?
Първо, благодарността ни помага да си припомним важните за нас неща в живота. Запомнете, че за да бъдете щастливи е необходимо да жертвате онова, което не е важно за вас в живота. 
Второ, благодарността ни помага да бъдем по-възприемчиви. Както казва Чък Спезано, "Когато сме достатъчно възприемчиви, животът ни поднася подаръците си.”

Упражнение „Бъди щастлив”:


Вашата задача за днес е да разгледате тази мини версия на Програмата за щастие и да си запишете всички ползи, осъзнавания, прозрения, които получихте през тези няколко дни.
Чудото на благодарността е, че колкото повече сме благодарни, толкова повече неща ще намираме, за които да сме благодарни. Подаръкът от благодарността е, че ни помага да участваме по-пълноценно в живота си и да забелязваме всичко, което вече имаме. 
А това е много важно, защото накрая единственото нещо, което наистина липсва в живота ни е това да сме повече себе си. 

  За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие   на Опра Уинфри.         

  

петък, 7 февруари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 7

 

Пракникувайте прошка, за да сте щастливи

Ден 7: Практикувайте прошка


Има две мета-нагласи, за които е доказано, че увеличават нивото ни на щастие. Това са прошката и благодарността. Понякога, за да бъдем щастливи в настоящето, трябва да сме готови да се откажем от надеждите за по-добро минало. Прошката е ключът към освобождаване от миналото и свързването с живота в момента. Не е възможно да носим отворени рани в себе си и да бъдем щастливи. Не можете да бъдете жертва и да се наслаждавате на живота. Не можете да пренебрегвате себе си и да се чувствате цялостни. Прошката ви помага да си върнете сърцето, да бъдете истински със себе си, да пуснете  миналото и да бъдете свободни. 

Упражнение "Бъди щастлив":


Вашата задача за днес е да си простите. Нека днес е денят на ново начало, в който ще си простите за всички случаи, когато сте се отнасяли към себе си с липса на любов и грижа. Прошката към себе си е ключът към любовта към себе си. Това е много важно, защото е невъзможно да обичате другите и да не обичате себе си. И колкото повече обичате себе си, толкова по-лесно е другите да ви обичат. Прошката е ключът към любовта и щастието.

За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

четвъртък, 6 февруари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 6


Вътрешната ви усмивка ви прави щастливи

Ден 6:Вашата вътрешна усмивка 

"През по-голямата част от времето не се забавлявам много, а през останалата част от времето не се забавлявам изобщо." , споделя Уди Алън. 

Понякога животът е толкова забързан, луд и изискващ, че стигаме до там просто да преминаваме през дните си, вместо да се наслаждаваме и забавляваме в дните си. 
Движим се на автопилот. Реактивни сме, вместо да сме креативни. Влизаме в режим, животът се размива. Изпитваме тежест и умора в тялото, а това вече е сигурен знак, че нещата могат да бъдат различни. 


Упражнение "Бъди щастлив":


Изследванията на щастието показват, че хората които показват високи нива на щастие, нямат непременно по-добри обстоятелства в живота си. Тогава каква е причината да са щастливи? Един възможен отговор е, че те знаят как да се радват на живота. 

Задачата за днес е да откриете своята вътрешна усмивка като си припомните 1) нещата, които ви зареждат 2) нещата, които обичате 3) това, което ви вдъхновява. 

И запомнете: Наслаждавайте се на чудото, че ви има днес и в този момент! 

За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

вторник, 4 февруари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 5

Свържете се със себе си, за да се чувствате добре


Ден 5: Да поставим себе си на първо място 


Ние сме заети хора. И животът ни може да е истинска лудница. Нещата, които "трябва" да свършим не намаляват. Ако не спрем поне за миг, без да усетим се отдалечаваме от себе си. Често си обещаваме, че ще се свържем със себе си отново скоро, но колко скоро е скоро?
 Когато не спираме за миг се губим във всекидневието, като накрая се превръщаме в корпоративна версия на себе си или се превръщаме в птица в клетка. 
Това, което ни спасява в тези ситуации е желанието ни да бъдем автентични, да бъдем себе си. Не можем да бъдем неавтентични и щастливи. Обвързването със щастието е ключът към това да бъдем автентични. 

Упражнение "Бъди щастлив": 


Няма как да пренебрегвате себе си и да се чувствате щастливи. 

Днешното упражнение е да си организирате среща със себе си.Дайте си поне 15 мин. за да се свържете със себе си, да разберете какво наистина се случва с вас и да поставите себе си а първо място. Това не е егоистично, това е жизнено важно за всеки от нас.

Свържете се с умението да се чувствате добре.
Попитайте себе си "Какви са моите нужди точно в този момент?", "Какво е посланието, което ми дава тялото?" "Как се чувства сърцето ми в момента?" и "Какво ми казва моята вътрешна мъдрост?" Може би е време да потърсите помощ? 
Животът става по-добър, когато се отнасяме със себе си по-добре.


За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри. 

петък, 31 януари 2014 г.

8 Дневна програма за щастие - Ден 4


Бъдете осъзнати, за да сте щастливи


Ден 4: Да бъдем осъзнати за нездравословни жертви


За да бъдем щастливи е добре да знаем разликата между здравословните жертви, които правим и нездравословните. 
Здравословна жертва е да се откажем от нещо, което не ни помага, не ни прави автентични или не ни поставя в добра позиция по отношение на нещо. Например това е умението да спрем да казваме Да на всички, да намалим списъка с неща, които "трябва" да направим, да се откажем от това да угодим на всички и да отричаме собствените си нужди. 

Нездравословна е жертвата, която правим, когато жертваме собственото си щастие, здраве или вътрешна цялост в името на нещо. Причината поради която тази жертва е толкова нездравословна, е че тя не допринася с нищо в дългосрочен план нито на самите нас, нито на хората около нас. 

Упражнение "Бъди щастлив": 


Когато влизаме в ролята на мъченик, всички губят. Един начин за справяне с нездравословните жертви е да се фокусираме върху получаването. Грижовните хора имат склонността да бъда по-добри в даването, отколкото в получаването и тази липса на баланс често води до усещане за жертва, изтощение и нещастие.

Вашата задача за днес е да бъдете по-отворени от обикновено, да се оставите на живота да ви подкрепи и да позволите на хората да ви дават. Когато се научим да получаваме, това ни помага да даваме и на себе си без да се превръщаме в жертви.  

За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

четвъртък, 30 януари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 3


Избери щастието, за да си щастлив

 


  

Ден 3: Избери щастието

В момента, в който се събудиш сутрин започваш да правиш
избори. Повечето избори са свързани с неща, които да направиш като например да вземеш душ, да се облечеш, да си направиш закуска, да пиеш кофеиново или безкофеиново кафе.

Има и друга категория избори свързани с това, което сме като изборите да живеем в настоящето, да сме обичащи, да бъдем щастливи. Ето един наистина важен въпрос: по скалата от 0 до 10 определи колко щастлив решаваш да бъдеш днес? Каква е твоята оценка - 5, 3 или може би 9? Можеш ли да откриеш място в себе си, където вече си взел решение колко хубав ще бъде днешния ти ден?

Упражнение "Бъди щастлив"

Някои хора преследват щастието, други просто го избират. Всичко зависи от това колко време искаш да си спестиш.  

Опитай да откриеш място в себе си, където вече си взел решение колко хубав да бъде денят ти. 

Щастлив ли си с решението си? Създай си позитивно намерение в този момент, че днешният ти ден ще бъде изпълнен с повече радост, отколкото можеш да си представиш. Сега превърни намерението в действие като направиш поне 3 неща, които да накарат сърцето ти да пее. 

За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

сряда, 29 януари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 2


Договор за щастие 

Ден 2 - Договорът за щастие 

Когато сме били деца, щастието е било лесно и естествено състояние.

Щастието е нашата истинска енергия. Игривостта е нашата истинска природа. Радостта е нашата духовна ДНК. 

През годините си създаваме "Договор за щастието", който е пълен със заучени идеи и грешни вярвания, които ограничават всекидневния достъп до радост. 

Някои примери за това е пълното с условности мислене като "твърде много щастие е проява на егоизъм", "трябва да заслужа щастието", правила като "трябва да си извоювам щастието", или закони като "трябва да жертвам себе си, за да са щастливи другите" и "не е добре аз да съм щастлив ако другите не са." 

Упражнение "Бъди щастлив": 

Договорът за щастие е метафора, но има много силно влияние в живота ни. Добрата новина е, че можем да пренапишем "Договора за щастие" като сме готови да приемем щастието безусловно в живота си.

Днешната задача е да попълните 10 пъти следното изречение: "Начина, по който ограничавам собственото си щастие е....." 
Запишете всички асоциации, които ви хрумнат, не го мислете много. Оставете отговорите да се изливат от вас. След това разгледайте отговорите си внимателно за онези заучени правила, закони и страхове, от които е необходимо да се освободите. 

Щастието е безплатно - за него няма условия! 

За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

вторник, 28 януари 2014 г.

8 дневна програма за щастие - Ден 1

Дефинирай истинското щастие
Преди време попаднах на книгата на Робът Холдън "Бъди щастлив". И много ме вдъхнови. Може би защото темата за щастието е една от най-важните за мен и основната ми цел като човек е да създам и изживея истински щастлив и пълноценен живот.
Робърт Холдън разработва 8 седмична програма за щастие, в която се включват хора от цял свят. Наскоро разработва и съкратена версия, 8 дневна програма за щастие, която ще ви представя в 8 поредни публикации. 

Приятно четене и бъдете щастливи! :) 

Ден 1 - дефинирайте истинското щастие 


Каква е дефиницията ви за щастлив живот? Живеете ли според нея? Включвате ли се в своята дефиниция? 

Помислете внимателно, тъй като вашата дефиниция за щастието ще повлияе върху всяко следващо решение в живота ви. Например ако приемате, че щастието е нещо извън вас, ще превърнете щастието си в търсене, преследване, посока. Ако обаче знаете, че щастието е вътре във вас, щастието ще се превърне в компас, гид, който да ви помогне да създадете наистина удоволетворяващ живот. 

Упражнение "Бъди щастлив": 


Има огромна разлика между това да търсим щастието и да следваме собствената си радост.  
Вашата първа задача е да помислите върху въпроса "Кога се чувствам най-щастлив?". Идентифицирайте какво ви вдъхновява, какво ви зарежда и подклажда пламъците на радостта ви. Когато сте наясно с това, ще ви е много по-лесно да сте честни към себе си, да сте верни на себе си и да правите по-добри избори, да имате куража да кажете голямо "Да" на всичко, което наистина има значение в живота ви. 

Кажете Да на радостта още днес!  


За повече информация по темата може да прегледате 8 дневната програма за щастие на Опра Уинфри.

сряда, 22 януари 2014 г.

Как да си създадем здравословни навици и да спрем да се самосаботираме

Спри да се саботираш
Навиците изграждат живота ни.  Ние ги затвърждаваме отново и отново, често несъзнателно. Някой са ни от голяма полза, защото ни помагат да се развиваме и да сме хармонични със себе си. Други пречат да бъдем себе си. 
Авторката Martine Holston разглежда темата за навиците като дава практична и силна посока за неутрализиране на навиците, които ни пречат и развиване на нови и здравословни.
  
1. Идентифицирайте вашето поведение и навици 

Отделете си време, за да се  вслушате в начина, по който говорите на себе си. 
Обърнете внимание на начина, по който се храните, каква ви е личната хигиена. Кои от навиците, които вече имате, не бихте позволили да развие вашето (вътрешно) дете? 
Неприятното поведение често е свързано и с неприятни мисли. Ние идентифицираме неприятните навици и поведения като само-саботиране и след това се само наказваме за тях. 
Ако сте попаднали в омагьосания кръг да правите нещо, за което дълбоко в себе си знаете, че не би трябвало и след това се мъмрите и само наказвате, бъдете сигурни, че има нещо важно под повърхността. 

2. Идентифицирайте последиците от това поведение

Със сигурност ще забележите, че тези поведения и навици ви отдалечават от постигането на нещата, които истински желаете. 
Във всеки момент, ние предприемаме действия, които ни приближават или отдалечават от човека, който всъщност сме. Поведенията, които си позволявате са онези, който ви отдалечават от това вас самите. 
Изяснете си по какъв начин действията, които предприемате и моделите на мислене, които имате са в директен конфликт с вашето щастие. 

3. Разберете защо сте развили този навик 

Вгледайте се добре в поведението си или модела на мислене, и разберете дали това не е начин, чрез който се предпазвате от нещо, чрез който по някакъв начин се грижите за себе си. Може поведението ви да е анти - интуитивно или ирационално, но това всъщност няма никакво значение. 
Като възрастни, ние знаем последиците от дадена мисъл или модел, но въпреки това продължаваме да ги следваме. Мотивацията дълбоко в нас винаги е да се отдалечим от болката. 
Много нездравословни навици са хедонистични, карат ни да се чувстваме добре в краткосрочен план, но имат пагубен ефект в дългосрочен. Те може да са още и израз на бунт, желание да нарушим правилата. 
Щом установите как получавате удоволствие от само-саботирането, вече сте направили голяма крачка в посока на преодоляването му. 
Осъзнайте, че всъщност не се само-саботирате, а се предпазвате. Осъзнайте, че тези действия са били начин да се съхраните, да сте щастливи и обичани, макар и вече да не ви вършат работа. 
Това е бил неосъзнатия начин да се погрижите за себе си, да бъдете родител на себе си. И когато го разпознаете ще можете съзнателно да се погрижите за себе си по начин, който да подкрепя човека, който сте в момента.  

4. Създайте си "правилата на дома" 

Родителите често поставят правила, защото могат да видят последиците в перспектива, която все още липсва на детето. 
Върнете се в детството си и помислете за правилата, които сте следвали. Дали ще е от полза ако включите някои от тях отново в живота си? Използвате ли някои от тях при възпитанието на децата си? 
Ако имате лош навик, който наистина ви пречи, създайте си "правила на дома". Когато правилото не подлежи на коментар, то премахва вътрешния диалог, в който се пазарим със себе си и се оказва по-лесно за спазване. 
Бъдете сигурни, че вашите правила идват от място на любов, а не от желание да накажете себе си. Добавете и причината, поради която е важно да го спазвате, как то ще ви помогне да направите стъпка в желаната от вас посока. 

5. Усъвършенствайте родителските умения спрямо себе си 

Вгледайте се във връзката с родителите и децата си и идентифицирайте родителските техники, които работят най-добре. 
Използвайте добрите техники и се уверете, че следвате собствените си правила. За да ги направите такива, които не подлежат на коментар, много е важно да добавите "защо" са ви от полза, а не просто "защото така искам/ трябва". И запомнете да се възнаграждавате всеки път, когато се устояли на изкушението да нарушите собственото си правило. 
Бъдете изключително търпеливи със себе си, както бихте били с дете. Ако нарушите правилото веднъж, вместо да захвърлите всичко, поговорете със себе си. Разберете защо сте го направили. от какво сте имали нужда в този момент. Помислете как да си го дадете и подсилете "защо" е важно да продължите да го следвате. 
Кои са вашите нови "правила на дома"? Как можете да се погрижите за себе си по подкрепящ начин? 
По темата за как да си създадем здравословни навици и да спрем да се самосаботираме четете тук.